Sandalye Yapısı

Yüksek kalite sandalye yapısının temel elemanları

Farklı dizayn ve sandalye imalat etkenleri mutfak sandalyelerinin ultra sağlamlığını belirler.

 • Sandalye iskeleti, fırınlanmış sert kayın ahşaptan yapılmıştır.
 • Parçalar arasındaki bağlantılar, zıvana ve zıvana derzleri kullanılarak imal edilmiştir.

  Zıvana ve zıvana doğrama bölümünü gösteren parçalar
  Zıvana ve zıvana doğrama bölümünü gösteren parçalar
 • Zıvana, parçanın sonunda ahşaptan kesilen dikdörtgen projeksiyonlardır. Zıvana deliği, birleştirilecek parçadan kesilmiş diken adı verilen dikdörtgen oyuğa uyar.
 • Zıvana ve zıvana derzleri dübelli derzlerden çok daha güçlüdür. Dübeller pimleri, karşılık gelen delinmiş yuvarlak bir deliğe oturan yuvarlak çubuktur. Maalesef, sandalye alıcısı için bağlantıların nasıl yapılacağını bilmek zordur. Satış görevlisinin ne sıklıkla yapıldığını bilmediği çok sıktır.
 • Montaj işlemi sırasında zıvanalar, deliklere sokulmadan önce çok az sıkıştırılmalıdır. Ahşap tutkalı sıkıştırma işleminden sonra zemin yüzeyine uygulanır ve daha sonra zıvana içine sokulur. Tutkal içindeki nem, hafifçe sıkıştırılmış zıvana orijinal boyutuna gelmesini sağlayacak ve böylelikle mükemmel oturacak ve iyi yapıştırılmış bir derz oluşturacaktır. Zıvana deliğinin hafif sıkışması, zıvana, tutkal-açılmış bir zivana deliğinden zıvana içine sokulduğunda zeminin tutkalının yüzeyden dışarı taşmasını önler.
 • Koltuk raylarındaki eşleşen girintilere yapıştırılmış parmak eklemli köşe blokları vidalarla yerine oturtulmuştur. Testlerden biliyoruz ki, parmak birleşimli köşe blokları genellikle koltuk kuvvetinin en önemli belirleyicisidir. Neyse ki, parmak birleşim köşe bloklarının varlığı (veya yokluğunu) koltuğu çevirip koltuk altındaki yapıyı inceleyerek kolayca keşfedilir.
 • Sandalye yapımı, bacakların alt kısmına önden arkaya doğru giden sedyeleri içermektedir. Maksimum güç için bunlar, aynı zamanda, zıvana ve zıvana doğrama kullanılarak birleştirilmelidir.

Palmiye Koçak atölyesinde yaptığımız bütün sandalyeler, bu sandalye yapım özelliklerini içermektedir.

15 yılı aşkın bir süredir sandalyeler üretiyoruz ve sanatın güzelliğini titizlikle inceledik ve uyguluyoruz. Çok güçlü bir sandalye yapıyoruz;  sizi showroomumuza davet ediyoruz.