Restoranınızı Bir Yemek Odası Düzeninde Tasarlamak

Restoran kat planınız restoran konseptinizin önemli bir parçasıdır. Misafirlerinizin yemek yerken deneyimi için ortamı oluşturur ve bu durum sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Tabi ki bu durum sadece estetik ile ilgili değildir. Restoran oturma düzenleri devletin belirlediği yönetmeliklere uygun olmalı kapasiteye uymalı ve kat planına ile aynı olmalıdır. Mekanınızı açmadan veya yenilemeden önce aşağıdaki dört önemli faktörü göz önünde bulundurmalısınız.
Poliüretan Siyah Sandalye Kare TablaBeyaz Ekonomik Restoran Sandalyesi

1. Yapılan İşin Kurallarını ve Oturma Kapasitesini Anlamak.

Potansiyel restoran tasarımı fikirlerini düşünmeden önce bir veya daha fazla oda mı kullanacağınızı belirlemeniz ve ardından bu odaları mevcut tüm alana tahsis etmeniz gerekebilir. Bu alanda yapılan yönetmelikler sonucunda koridor genişliğini müşteri kişi başına ne kadar metrekare ayırmanız gerektiğini belirtmektedir. Bu bilgilere ulaşmak için yerel belediyenize veya devlet kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Yönetmelikte bulunan bu kararlar sizin mekanınızdaki mevcut çıkışların sayısını ve büyüklüğünden etkilenecektir.

Herhangi bir düzenlemeyi inceledikten sonra müşteri kişi başına kaç metrekare ayırmak istediğinize karar verebilirsiniz. Restoranınız oturma düzeninde yapılan doğru tasarımlar, konuklarınızın rahatlığını sağlamaktadır. Kuzey Amerika Gıda Ekipmanları Üretici Birliği ne (NAFEM) göre aşağıdaki grafikte müşteri türü ve hizmet türüne göre ortalama metrekareler listelenmiştir.

Çalışma Türü
Koltuk Alanları
Okul Öğle yemeği/ Kafeterya
9-12 m²
Ziyafet Salonu
10-11 m²
Masa Servisi (Minimum)
11-14 m²
İşletme ve Endüstrisi için Kafeterya
12-15 m²
Otel, kulüp veya restoranda masa hizmeti
15-18 m²
Ticari Kafeterya
16-18 m²
Sayaç Servis Restoran
18-20 m²

Masalar ve sandalyeler arasında 45 cm lik bir geçiş alanına da ihtiyacınız olacaktır. Ancak engelli misafirleriniz için tekerlekli sandalyeler için uygun daha geniş koridorlar oluşturmak isteyebilirsiniz. Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) en az 92 cm koridor genişliği istemektedir.

Ayrıca mekanınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kalitesi yüksek yemek restoranlarında rahat servis için yemek arabaları için yeterli alana izin vermesi gereklidir. Bu arada aile tarzı restoranlar masaları temizlik için otobüs arabalarını kullanabilir. Her ikisinin de mekanda çevresinde kolayca manevra yapabilmek için yeterli alana ihtiyacı vardır. Esnek olmayı unutmayın. Yemek odası tasarım planları üzerinde neyin işe yaradığını görebilirsiniz.

2. Mobilya Seçimi

Mobilya Kalitesi
Siyah Ahşap Sandalye Yuvarlak Banket MasaSiyah Kapitoneli Sedir


Farklı mobilyalar üzerinde düşündüğünüz zaman, işletmenizin uzun vadeli planlarına ve hedeflerini de dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz mobilyalar, sizin kaliteli bir yemek veya rahat bir yemek şirketi işletip veya işletmemenize bağlıdır. Kaliteli akşam yemeği misafirleri, yemeklerden mobilyaya kadar kaliteli bir yemek deneyimi yaşamayı beklerler. Yemek ortamınız ne olursa olsun asla kaliteden ödün vermeyin. Mobilyalar bir yatırımdır. Bu nedenle ticari olmayan mobilyaları satın almaktan kaçınmalısınız. Ticari restoran mobilyalarının fiyatı, yıllarca günlük aşınma ve yıpranma ile başa çıkma yeteneğini ön planda tutuyor. Kaliteli bir temizlik için, kolayca silinip temizlenebilen masa, sandalye ve stand satın almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, tüm kumaş mobilyalar leke tutmaz ve solmaz olmalıdır. Dekorunuzu ve istediğiniz ortamı tamamlayacak malzemeleri ve kumaş desenlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Mobilya Şekli

Mobilyanın şekli, müşterilerinizin yemek yeme deneyimini de etkileyebilir. Yuvarlak masalar sohbeti teşvik eder, ancak kare veya dikdörtgen masalar ise yerden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak kafeteryalar veya hızlı gündelik mekanlar için tepsi boyutunun göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Masalar da istenen boyut, şekil ve tepsi sayısını barındıracak kadar büyük olmalıdır. Bir çok mekanda, yemek çiftleri için mükemmel oldukları ve dört kişilik masalarda ya da standlarda iki boş koltuk bırakmalarını engellediği için iki kişilik masalar eklenmiştir. Ayrıca bu küçük masalar, başka bir masaya veya daha büyük tarafları barındıracak bir kabinin sonuna ekleme yapmak için mükemmel bir seçimdir.

Mobilya Tarzı

Yemek odası tasarım fikirlerini beyin fırtınası yaparken, iki farklı mobilya yerleştirme stilini düşünün: bağlantılı ve taşınabilir. Bağlantılı oturma yeri, duvara veya zemine tutturulmuş herhangi bir mobilya anlamına gelir. Standlar en popüler bağlantılı oturma tipidir.

Genellikle "yüzer masalar" olarak adlandırılan portatif masalar ve sandalyeler herhangi bir yere yerleştirilebilir. Bu koltuklar, yemek odalarının ortasında, duvarlardan veya diğer yapılardan uzakta görülür. Her iki stilin de faydaları var; Bununla birlikte, yüksek gelirli bir işletme için en iyi yaklaşım, büyük ve küçük masaların yanı sıra kabinlerin dengeli bir kombinasyonudur.

NAFEM'e göre, toplam oturma yerinin en az% 5'i tekerlekli sandalyedekilere erişilebilir olmalıdır. Bu, masa yüksekliğine bağlı olarak her iki mobilya tarzında da yapılabilir.

Yazının devamı için tıklayınız