Metal Paslanmaz Masa Ayakları

Bir kafe ya da restorana gittiğimizde pek de fazla dikkatimizi çekmeyen ve önemsemediğimiz masa ayakları, işlevsel olarak, bir mekan için önemli ayrıntılardan biridir. Çoğu insan masa tablasının altında bulunan masa ayaklarını görmez bile. Ancak masa ayağı, tablayı taşıma ve tablanın dengesini sağlamak açısından çok önemli bir görevi yerine getirir. Masa ayakları içinde çeşit bakımından en zengin gruplardan biri metal masa ayaklarıdır.

Metal masa ayağının zeminle temasını ve dengesini sağlayan, ayarlanabilir aparatlara bingo, onun üstündeki geniş bölüme taban, tabanın üstündeki ufak parçaya bilezik, ayağın tablaya bağlandığı parçaya ise küllük veya braket adı verilir. Bilezik her metal ayakta kullanılmaz. Bilezik ile küllük arasındaki parça ise mdf lam veya ahşap malzemedir.

Paslanmaz metal masa ayakları 302 ve 304 kalite paslanmaz sacdan imal edilmiş ise bu ayakları iç ve dış mekanlarda ve her türlü hava şartlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer ayak 430 kalite paslanmaz sacdan yapılmış ise bu ayağı yalnızca kapalı alanlarda kullanmalısınız. Genellikle kare, yuvarlak ve dikdörtgen olan ayak modellerinin standart ölçüleri 38×38 cm (tekli ayak) 38 cm çap (tekli ayak) 38×20 cm’dir.( çiftli ayak) Bu ölçülerin dışında, isteğe özel ölçülerde üretilen ayaklar tabla ölçüleri ile orantılı olarak imal edilmelidir. Bunların dışında, açılır-kapanır mekanizmalı, katlanır, bar tipi, ince çubuklu, tas ayaklı, X ayaklı, V ayaklı, yıldız ayaklı, kademeli, orta borusu ahşap desenli olmak üzere birçok çeşidi vardır. 60x60cm, 70x70cm, 80x80cm kare ve 60cm, 70cm ve 80 cm çapındaki kare ve yuvarlak tablalar için yukarıda bahsettiğimiz metal masa ayaklarının teklileri; 70x110cm, 80x120cm, 80x140cm ve benzeri ölçüler için de çiftlileri kullanılır. Ayrıca kare tablalarla kare tabanlı metal ayakları, yuvarlak tablalarla da yuvarlak tabanlı ayakları kullanmak daha uyumlu ve estetik olur.

Metal masa ayakları uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlerdir. Temizliklerini yaparken yoğun kimyasal içerikli temizlik maddelerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Gerçi kimyasallar paslanmaz saca zarar vermez fakat bu tür kimyasallar sacın karamasına neden olabilir.buda görünümün kalitesini düşürür Bunlara ek olarak, metal masa ayaklarınızı temizledikten sonra kurutmak, kullanım sürelerini uzatacaktır.
Mekanınız için en uygun metal masa ayaklarını seçebilmeniz dileğimizle…

Bir cevap yazın