Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olarak bilinen Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde birbirinden güzel tarihi mekanlar bulunmaktadır.

İlçe merkeze 85 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgenin en çok gelişim gösteren mekanları bu ildedir. Çünkü hem insanları hem de gelen ziyaretçiler bölgenin kalkınmasında aktif bir şekilde rol almaktadır.Elazığ Alacakaya ilçesindeki en önemli tarihi yapı Murat Hanı olarak bilinmektedir. Burası turistik mekanlardan biridir. Öyle ki her yıl binlerce turist çektiğini söylemek de mümkün olacaktır.

Bölgedeki cafe, restoran ve otel tarzı işletmeler de tarihi mekanların yakınlarında yer almaktadır.Bölgede hayvancılık önemli geçim kaynaklarından olmuştur. Mimari yapılardaki dikkat çeken özellik ise Murat Hanı kültürel yapısına benzer niteliklerin kullanılmasına özen gösterilmiş olmasıdır. Özellikle de pastane tarzı yerler yerel halkın sık sık ziyaret ettiği mekanlar olmuştur. Buralarda koltuk ve berjer gibi modern dekorların kullanıldığını görmek mümkün olacaktır.