Bursa'nın Yıldırım ilçesi Uludağ eteklerinde kurulmuştur. İsmini Osmanlı İmparatorluğu'nun ihtişamlı padişahlarından biri olarak bilinen Yıldırım Bayezid'dan almaktadır.

Bölge içerisinde Osmanlı Dönemi'nden kalma Yıldırım Cami, Yıldırım Hamamı, Yeşil cami, Yeşil Türbe, Emir Sultan Cemi Darrüsaade Ağası Çeşmesi, Sitti Hatun Mescidi, Zehra Hanım Çeşmesi ve Berkenet gibi yapılar yer almaktadır.Aynı zamanda Türk İslam tarihi eserleri olarak bilinen eşyalar Türk İslam müzesi içerisinde korunmaktadır. Teleferikleri ile ünlü bir bölgedir.

Yıldırım ilçesinin en tepe noktasında dahi bir çok cafe ve çay bahçesi gibi sosyal tesis alanları bulunmaktadır. Kültürel yönü çok güçlü olan bir bölgedir. Özellikle de yöre halkı bu bölgenin tarihi yapısını korumak konusunda üzerine düşenleri layıkıyla yerine getirmektedir.

Pastane tarzı mekanları sık sık ziyaret edilir. Özenle tasarlanan mekanlar nostaljik yapılarıyla dikkat çekmektedir. Restoran gibi mekanlarda krom metal bar sandalye kullanıldığından, bu ürün Yıldırım ilçesi ile özdeşleşmiştir.