Adeta tarihi bir miras olan Şanlıurfa'nın Siverek kenti, sönmüş bir yanardağ olarak bilinen Karacadağ'ın batısında yer almaktadır.

Bölgenin tarihi geçmişine bakıldığında Sümer ve Asurlara kadar uzanan bir zaman dilimi ile karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır.

Bazı tarihi kaynaklara göre bu ilçenin Asurlular döneminde yığma bir tepe olarak inşa edilen kale etrafında kurulduğu bilgisi yer almaktadır.

Tarihsel bağlamda bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Siverek ilçesi, Osmanlı Devleti'nin bu toprakları ele geçirmesiyle Türk toprağı olmak özelliği kazanmıştır. Aynı zamanda bu bölge milli mücadele döneminde çok büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bölgede aşiretler vardır.

Siverek ilçesi tarihi otel, kantin, çay bahçesi ve de cafe tarzı mekanlarıyla kültürel özelliklerini ön plana çıkarmaya ve korumaya özen göstermektedir. İlçe, doğal yapısıyla ve derin tarihi mazisi ile ziyaretçilerini adeta mest ederken, mekanlarda kullanılan sandalye türlerinden çam bahçe sandalyeleri bir hayli popüler olmuştur.