Doğal ve tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerine kucak açan Konya Seydişehir ilçesi, Cilalı taş döneminden çok önemli izler taşımaktadır. Yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 5500 ve 5000 yıllarına ait bir çok malzeme gün yüzüne çıkarılmış ve sergilenmek üzere Konya Arkeoloji Müzesine götürülmüştür.

İlçedeki diğer çalışmalar sonucunda ise geçmiş dönemlerde Hitit uygarlığına ev sahipliği yaptığı kanıtlanmıştır. Çünkü birbirinden güzel kaya kabartmaları ve höyük buluntularına rastlanmıştır. Konya Seydişehir İç Anadolu bölgesinin en çok yeşil olan kısımlarından biridir. Bu nedenle bölgede mesire alanları oldukça fazladır.Seydişehir ilçesinde daha çok bölgenin yerlileri konaklamaktadır.

Çeşitli meslek dallarında ön plana çıkan kişiler mevcuttur. Sandalye imalatçısı ve daha bir çok meslek dalı ile ünlü bir ilçedir. İlçe içerisinde çok fazla otel gibi konaklama imkanı olmasa da ziyaretçi potansiyeline göre yeterli sayıda işletme bulunuyor. Yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkan Seydişehir, restoran ve pastanelerinde etli ekmek vb. gibi lezzetleri ziyaretçilerine sunmaktadır.