Karadeniz'in en güzel illerinden biri olan Rize, genel olarak çay üreticiliği ile adından sıkça söz ettiren bir kent olarak ön plana çıkmaktadır. İlin tarihsel dönemlerdeki varlığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Çünkü yörede bulunan ormanların tahrip edilmemesi için arkeolojik kazılar yapılamamıştır. Bu nedenle bölge tarihi çevre il ve ilçeler ile bağdaştırılmaktadır.

Geçmiş dönemlere bakıldığında ilin adının Yunanca dilinde pirinç ismine gelen Rıza kelimesinden aldığı görülmektedir. Bölgede yaşayan ilk insanları ise Asya kökenli bazı kavimlerin olduğu düşünülmektedir.

Zamanla bölge Türk topraklarından biri haline gelmiştir. Yörede bulunan ormanlar ve doğal ortamlar nedeniyle genellikle sosyal tesis alanlarının buralarda kurulduğu görülür.

Özellikle de yaylalarında bulunan otel yapıları doğa ile iç içe bir tatil için oldukça idealdir.Bölgede ormanların çok fazla olması nedeniyle ahşap işçiliği gelişmiş ve yöre halkı kendisini sandalye üreticisi mesleğinde geliştirmiştir. Üretilen sandalye ve masa modelleri tamamen ahşap yapılıdır. Bu nedenle cafe ve çay bahçesi gibi alanlarda da doğallığı hissetmek mümkün olacaktır.