Ofis Tasarım Eğilimleri

Geçtiğimiz yıl iş gücünde ve aynı zamanda telekomünikasyon pozisyonlarında önemli artışlar görüldü. Ofis tasarım uzmanları insan kaynakları departmanlarını ve C seviyesindeki yöneticilerin ofislerini daha göz alıcı halde tasarım oluşturmak, yeteneklerini ön plana çıkarmak için ve elde tutmak için çok kısa bir sürede çalışmaktadır. Peki, ofis tasarımı neden bu kadar önemlidir? Bireyin kimliğini yansıtması ve aynı zamanda şirketin çalışma kültürünü belirtmesidir. Şimdi ofis tasarımlarına yön veren birkaç eğilimi inceleyelim.

Ofis Masalarının Değiştirilmesi

Yönetici ofis mobilyaları, şirket için doğru çalışma ortamını oluşturmada uzun bir yol kat etmektedir. Teknoloji modern çalışanların çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirmektedir. Bugünlerde daha fazla teknolojiyi kullanmak telekomünikasyona girmek istenmektedir, bununla beraber uzaktan bağlantı sayesinde iş görüşmeleri, toplantılar yapıyorlar. Bu yüzden çalışma alanlarının üretkenliği ve konfor seviyelerini karşılaması çok önemlidir. Bugünler de bir çok masa türü beğenilmektedir. Ayarlanabilir yükseklik, koşu bandı özelliği olan çalışma masaları veri entegrasyonu wi-fi ile kullanılabilecek kişisel masalar günümüz ofislerini hızla meşgul etmeye başlamışlardır. Söylemeye gerek yok sanırım bu tür ürünler günümüz çalışanlarının ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Daha Doğal Olmak

Gün geçtikçe daha fazla ofis, doğal tasarım öğelerini ofislerinde kullanmaya başlıyor. Odanın bir köşesinde sadece bir eğreltiotu tutulan günler sona erdi. Fütüristtik tasarım firmaları biyofilik tasarımlardan faydalanarak yeni bir standart getirmektedir. Bu unsurların duygusal, refah, stres azalma, öğrenme ve çalışanların iyileşmesi üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Örneğin New York da bir fabrika bir avlusu ve çatı bahçesi olan bir alana yapılmıştır. Bu sebeple binanın içine daha fazla doğal ışık girmesine izin verilmiştir. Sonuç olarak amaç zihinsel ve fizyolojik yorgunluktan kurtulmak.

Ortak Çalışma Ortamı

Ofis arenasında bir terim oldu. İşbirlikleri ve ekip toplantıları beraber bir bütündür ve bu bütünlük sayesinde çalışma mobilyaları için de çok fazla sayıda seçenek vardır. Açık bir ofiste akustik bir mobilya bölmesi takım üyelerine fayda sağlayabilir. Diğer ticari çalışma alanları rahat bir ortam yaratırken oturma alanını ve ortak mobilyaları karıştırmanın yollarını arıyor.

Yeni Oturma Seçenekleri

Günümüz şirketleri yuvarlak oturma alanı kullanarak daha yeni oturma seçenekleri yaratmaktadır. İkna olmadıysanız eğer Google´ın dev yarım daire şeklinde beyaz koltuğunun kullanıldığı Londra genel merkezine bakabilirsiniz. Yeni nesil ofisler yeni nesil çalışanları için davetkâr ve ilham verici olmalıdır.

Daha Boş Ofisler

Bulut bilişim teknolojisi arenadaki değişime öncülük etmektedir. Bununla beraber ofisler fiziki dosyalarını buluta aktarmaktadır. Bulut tabanlı bilgi işlem sistemi ofis düzenini azalttığından ve dijital ofislerin eğilim göstermesi nedeniyle genellikle geniş ve boş bir alana sahip ofisler bulabilirsiniz.

Sonunda

Bunlar sadece bir takım trendler. Yönetici ofis mobilyaları bu kriterlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle ofisinizi bu trendleri göz önüne alarak planlarsanız doğru mobilyaları almış olursunuz.