Muğla ilinin tarihsel geçmişine bakıldığında Milatta Önce 3000 yıllarına kadar gitmek mümkündür. Yöreye ilk kez hakim olan topluluk Karialılardır. 1. Dünya Savaşı Dönemi'nde ise İtalyanların hükmüne girmiştir.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ise bir Türk toprağı olmuştur. Muğla ilinin en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz ki yazlık bir mekan olmasıdır. Bu nedenle de yazlıkçıların yakın ilgisini çekmeyi başarmıştır.Muğla kenti içerisinde sanata büyük önem verilir. Özellikle de sandalye ve masa gibi mobilya üretimi dikkat çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Cafe, kantin ve restoran gibi sosyal tesis alanlarında genel olarak koltuk ve berjer gibi konforlu mobilya türleri kullanılır. Sandalye üreticisi mesleği yörede büyük gelişim göstermiştir.Muğla ilinde üretilmiş olan monoblok sandalye, ahşap tonet sandalye, bahçe rattan sandalyeleri ve bahçe rattan kollu sandalye modelleri yörenin özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle de çay bahçesi ve otel gibi alanların büyük bir kısmında sandalye tarzı mobilyaları sık sık görmek mümkündür.