Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli devlet adamlarından biri olan Celalettin Karatay'dan adını almış Konya'nın Karatay ilçesi, çok değerli tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Celalettin Karatay, Anadolu Selçuklu şehzadeleri arasında çıkan taht kavgalarına son vermiş, devat emirliği ve tasithane emiri gibi çok önemli görevlere getirilmiştir. Bu ilçede bulunan Karatay Medresesi onun yaptırdığı eserlerden biri olarak bilinmektedir.

Medresenin bulunduğu konumda çeşitli hanlar ve kervansaraylar da bulunmaktadır.Böylesine tarih kokan bir ilçede sosyal tesis donanımları da tarihi yansıtacak mobilya, sandalye ve masalar ile taçlandırılmıştır. Kervansaraylara yakışır berjer ve koltuk modelleri sandalye üreticisi tarafından özel olarak tasarlanmaktadır.

Tarihi dokuyu bozmadan insanların sosyalleştiği yerlerde, bir köşeye oturup doyasıya nostalji yapmak için sandalyelerin rahat olması gerekmektedir. Ahşap Rustik Sandalye ve kesimiyle dikkat çeken ahşap rustik masa günümüz koşullarında tarihi günleri yeniden yaşatacak kadar özel parçalar olmuşlardır.