Karacabey ilçesi çok geniş ve köklü bir tarihe sahiptir. Çok önceki zamanlarda Miletepolis'e bağlı bir şehir olarak varlığını devam ettirmiş, daha sonra ise Bizans egemenliği altına girmiştir.

Bizans Devleti'nin hüküm sürdüğü zamanlarda bu yörenin ismi Mihaliç olarak anılmaktaydı. Daha sonra ise Britanya Krallığı hakimiyetine girerek, egemenlik tamamen değişmiştir.Bursa'nın Karacabey ilçesi Osmanlı himayesi altına girerek Türk toprağı olmuştur.

Padişah Sultan Orhan zamanında Karesi hükümetini yıkmak amacıyla harekete geçilerek, burada hakimiyet sağlanır. En ünlü tarihi yapıları Karacabey Cami, Issız Han, Ulu Cami ve Atatürk Kültür Parkı'dır.

Bölgede yer alan ve mesire alanı olarak kullanılan Atatürk Kültür Parkı içerisinde bir çok cafe, restoran ve çay bahçesi tarzında mekanlar bulunur. Bu ilçeye ziyarete gelen herkes, işletme sahiplerinin konforlu dizaynlarına hayran kalmaktadır. Özellikle de sandalye üreticisi alanında hızla gelişimini sürdüren Karacabey ilçesinde monoblok sandalye kullanılmaktadır.