Batı Karadeniz Bölgesi'nin gözde mekanlarından biri olarak bilinen Kastamonu Hanönü ilçesi tarihine bakıldığında İpek Yolu üzerinde bir konuma sahip olduğu görülecektir.

İlçede bulunan tarihi bir hanın çevresinde bulunuyor olması nedeniyle ismi Hanönü olmuştur. Geçmiş zamanlardan bu yana bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, en son is Türklerin eline geçmiştir.

Burada yaşayan en önemli kavimler arasında ise Hititler, Romalılar, Lidyalılar, Bizanslar ve Candaroğulları yer alır. 1990 yılının Mayıs ayında ilçe olmuş bir merkezdir.

Hem doğal hem de tarihi güzellikler anlamında çok zengin bir bölge olduğunu söylemek mümkündür. Bu açılardan bakıldığında her yıl binlerce turiste ev sahipliği yaptığı görülmektedir.Kastamonu Hanönü sosyal tesis ve cafe tarzı mekanlarıyla ziyaretlerine, ziyaret süreci boyunca nostaljik bir hava yaratmaktadır. Aynı zamanda gün içerisinde karnınızı doyurabileceğiniz restoran, konforlu bir konaklama yapabileceğiniz otel tarzı yapılar da bölgenin sevilen yapıları arasında yer alır.