Doğru Büyüklükte Masa Seçmek

Doğru boyuttaki masayı seçmek, herhangi bir yiyecek ve içecek işletmesi için kritik öneme sahiptir - karlılığınızı doğrudan etkiler. Masanız çok küçükse, plakalarınıza ve yer ayarlarınıza uymayabilir ve çok büyükse, fazla yer kaplar ve iş planınızın gerekliliklerini yerine getirmek için yetersiz koltuk ve masa sayısı sağlar. Doğru masa boyutları oturma kapasitesini en üst düzeye çıkarır ve böylece kar sağlar, aynı zamanda müşteriler için bekleme ve devir süresini en aza indirir. Oturma yerinize ne kadar yer ayırmanız gerektiğini bilmek zorunludur.

Yemek Esnekliği İçin

Optimum yemek masası boyutu 70x55cm'dir. Bu ebat, iki büyük 12 inç plakayı rahatça sığacak kadar yeterli yüzey alanına sahiptir. Dar genişliği, özellikle beş ayak yolu boyunca veya koruma dükkanlarındaki evlerde ve eski alışveriş merkezlerinde yaygın olan dar koridorlar boyunca çok fazla alan tasarrufu sağlar.

Bu masalar genellikle çiftler halinde yerleştirilir. İki masa birlikte dört servis yapmak için iyidir. Masaları birbirinden ayırın ve iki ayrı çift oluşturabilirsiniz.

Tüm Gün Esneklik için

Gün boyu içecekler, atıştırmalıklar ve basit yemekler sunan daha büyük kuruluşların favorisi 70x70cm kare masamızdır. Bu masa aynı zamanda pizzacılar ve döner restoranları için de iyi bir seçimdir. Orta boylu 10 inç plakalarla dörde kolayca hizmet eder. "Küçük tabaklar", kahve ve içecek servisi yapan kuruluşlar için ideal olan masa, tüm oturma yerleri birbirine bakacak şekilde "buluşma yeri" tipi bir ortam oluşturur. Küçük bir grup için hemen hemen ideal bir kurulum.

Ayrıca, birden fazla tabağın servis edildiği daha resmi bir ortamda iki kişilik oturma için de uygundur. Bir araya getirilen iki masa 4-6 kişiye hizmet edebilir. Bu kombinasyon Asya ve aile restoranları için uygundur.

Gündelik Atıştırmalıklar ve İçecekler İçin

En kompakt modellerimiz 60x60cm tablya sahiptir. Bu, aperatif dükkanları, cafeler ve kahveler için idealdir. 70 cm genişliğinde bir masadan daha samimidir ve daha rahat bir ortam oluşturmak için mükemmeldir. Masa sadece içecekler ve atıştırmalık servisinde dört kişi için idealdir. Daha resmi bir ortamda iki kişiliktir. Bu masalar alanı azami düzeye çıkarır ve özellikle daha az resmi restoranlarda iyi çalışır, ancak daha iyi yemek odaklı bir yerde samimi ortamı geliştirir.

Bu masalar, rahat bir ortamda dört veya daha fazla gruba kolayca yer verebilecek bir oturma kapasitesi için çiftler halinde yerleştirilebilir. Ayrıldıklarında iki gruba hitap edebilirler. Küçük işletmeler için kolay bir seçimdir ve çeşitli boyutlardaki partileri barındırmak için birleştirilebilir.