Kastamonu'nun en küçük ilçelerinden biri olan Çatalzeytin, Batı Karadeniz Bölgesi'nin en eski yerleşim alanlarından biri olarak bilinmektedir.

Günümüzde yapılmış olan bir çok araştırma ilçe tarihinin Paleolitik Dönem'e kadar uzandığını göstermektedir. Milattan Önce 1200'lü yıllarda Karadeniz'den gelen Deniz Kavimleri Göçü bu bölgeye yapılmıştır.

Aynı zamanda Hititlerin egemenliği altında bulunan ilçe, sonrasında Frig egemenliğine girmiştir. Yine bölgede yapılmış olan kazırların burada Yunan yerleşmesine de işaret ettiği görülmektedir.

Çatalzeytin bölgesi, Sinop'a uzanan bir ticaret yolu niteliğindedir. Venedik ve Ceneviz topluluklarının sık sık ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alır. Bu nedenle sosyal tesis alanları oldukça fazladır.Her yıl doğal yaşamı seven turistler tarafından ziyaret edilen bu bölgede cafe ve restoran tarzı işletmeler sınırlı sayıda olsa da, yeterlidir. Yerli halk bölge tarihini korumak konusunda özenli davranmaktadırlar. Bu alanlarda ahşap katlanır sandalye kullanımı da her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.