Cafe Sandalyesi Seçiminde 10 İpuçu

Bu ay bir müşterimiz cafesinin mobilyalarını yenilemek için bize ulaştı. Kalite açısından çok üst düzey bir şey istemedi. Güzel ev mobilyaları istemiyordu, sadece müşterileri tarafından beğenilecek ve fazla gözü yormayan sandalyeler, sedirler ve masalar almayı düşünüyordu. Bizim için ne düşündüğünüz önemlidir.

İyi bir cafe veya restoran mobilyası, ev mobilyalarındanoldukça farklıdır. Yiyecek ve içecek mekanlarının mobilyaları, yıllarca gün boyukullanılmaya devam etmek için her şeyden önce sağlam olmalıdır. Bazı birincisınıf ev mobilyalarının zarif görünümü cafe ortamı için her zaman uygundeğildir. Cafe sahipleri, kendilerini hayal kırıklığına uğratmamak içinbeklentilerini doğru belirlemelidir. Fiyat, sağlamlık eşit değildir, tıpkıgüzellik, kullanım kolaylığı ile her zaman işlevsellik ve karmaşıklığa eşitdeğildir. Bu özellikle yeni cafe girişimcileri için geçerlidir. Cafe ya darestoran için sandalye satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenfaktörlerin 10'lu bir listesi burada yayınlıyoruz.

Bir ev sandalyesinin kontrol listesinden oldukça farklı.

İstiflenebilirlik

Bir cafe çalışması için hijyen kritiktir ve zeminin temizlenmesi günden güne bir gerekliliktir. Kolay erişim için zemini açık bırakmak için sandalyeleri toplamak, bu nedenle en önemli gereksinimlerinizden biri olabilir. İstiflenebilir sandalyeler, aynı zamanda lokasyondaki geçici değişiklikleri kolayca (yiyecek içeceklerde) kolayca idare etmenizi ya da özel fonksiyonlar için yemek alanınızı hızla yeniden düzenlemenizi sağlar. İstiflenebilir birçok sandalye, hırsızlığı önlemek için istiflenmiş sandalyelerin zincirlenmesini ve sabit bir yapıya sabitlenmesini sağlayan delikler veya kıvrımlı kolçaklarla da tasarlanmıştır. Bu, her çalışma gününden sonra dış mekan mobilyalarınızı kapalı alanda depolamaya izin verir. Birçok işletme kapandıktan sonra gece boyunca mobilyalarını verandada bırakır.

Konfor

Konfor, müşterilerinizin tesislerinde ne kadar süre kalacaklarını belirlemede yardımcı olabilir. Müşterinizin daha uzun süre kalmasını ve içeçek gibi siparişler vermeye devam etmesini istiyorsanız, konfor şart. Hızlı geri dönüşün istendiği bir gündelik yemek restoranıysanız, temel bir sandalye veya tabure yeterli olacaktır.Koltuk minderlerinizi / tipinizi dikkatlice seçin. Bu seçenek, köpük sertliği, döşeme malzemesi, aşınma direnci, yanmayı geciktirici özellikler, çizilme direnci, kenar eğriliği ve katı oturma tipi gibi birçok hususları içerir. Bu faktörler sadece konfor değil aynı zamanda güvenlik, bakım kolaylığı, kullanım ömrü ve tasarım şeklini de belirler.Arkalık açısı, sandalyeden sandalyeye değişir. Şezlonglar daha eğik açılar içermeli ve daha temkinli bir duruş sağlamalıdır. Yemek sandalyeleri daha dik duruyor. Tabureler daha rahat bir ortam için mükemmeldir.

Güç ve Dayanıklılık

Cafeler müşterilerinin rahat vakit geçirmesini sağlar ve içlerindeki mobilyanın her türlü kullanım ve kötüye kullanımına dayanması gerekir. Yapısal olarak zayıf mobilyalar, işletme maliyetlerini artıran, kırılma ve değiştirme gerektirme riskini taşır.Bir sandalyenin gücünü tespit etmenin iyi bir yolu İki Bacaklı Sallanan testidir. Bu, bir sandalyeyi arkaya ve yukarı arka iki ayağının üzerine yatırırken, ağırlığınızı onlara dayayarak içerir.Ev sandalyeleri nadiren bu tür kullanıma maruz kalır, ancak cafeler ve restoranlar çok sağlam sandalyelere ihtiyaç duyar. Plastik, akrilik ve poliüretan sandalyeler genellikle bu testi geçemez. Restoran ne kadar resmi olursa, iyi niyetli müşterilerin olması muhtemeldir ve bu nedenle o zaman bu test daha az kritiktir.

Kararlılık ve Yapı

Bir sandalyenin dengesini test etmek için üzerine oturun. Çoğu sandalyenin düşme gücü oldukça yeterlidir, ancak yanal güç yaygın olarak değişme eğilimindedir. Sandalyenin etrafında sallanırken, kararsızlık, gürültü, sallanma ve bacak bükme hissi verir.

Çıtalar

Çıtalar, sandalyelerin bacaklarına katılan ahşap parçalarıdır. Bu, tüm sandalye yapısını sertleştirir. U şeklindeki gergilere sahip sandalyeler cafe zincirleri arasında popülerdir, çünkü sandalyeyi çok daha güçlü kılar.Bar tabureleri için doğru seviyelerde yükseklik önemlidir. Bu, ayakların rahatça dinlenmesini sağlar. Ergonomi için olduğu kadar güçlenmesi için. Kollu mu yoksa kolsuz mu karar vermelisiniz.Kapanış süresinde restoranlarda masalarda baş aşağı yığılmış sandalyeleri görürsünüz. Bu zeminin kolay temizlenmesini sağlamak için yapılır. Sandalyenin bir kol dayaması veya sert, pürüzsüz bir koltuğu varsa veya çok büyükse, bu mümkün değildir. Hijyen standartlarını karşılamak için anahtar şartlarınızdan biri bu mu?Ticari sandalyeler için üç temel yükseklik vardır; Yemek (45cm), Cafe (60cm) ve Bar (75cm). Tezgah boyu sandalyeler ev kullanımı için daha uygundur. İdeal olarak, sandalyelerin yüksekliği rahat bir yemek deneyimi için masaların boylarına sığmalıdır. Arkalık yüksekliği, kafenizin rahatlığını ve genel görünümünü de belirler.

Yazının devamı için tıklayınız.