Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olarak bilinen Bilecik ili, Milattan Önce 1950'li yıllar ile tarih sahnesinde boy göstermeye başlamıştır.

Bölgeye ilk olarak Bitinyalılar hakim olmuş olsa da sonraki yıllarda Thynler, Mısırlılar, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler ve de Makedon toplumları burayı ele geçirmeyi başarmıştır. Daha sonraki dönemlerde ise Türk topraklarına katılmış olan Bilecik ili, hem doğal güzellikleri ile hem de mükemmel tarihi coğrafyası ile son derece görülmeye değer bir mekan olarak kendisini göstermektedir.

Bir çok araştırmaya göre bölgenin bilinen ilk adı ise Belakoma'dır. Bilecik ilinde üretilmiş olan sandalye ve masa modelleri burada mobilya sanayinin ne denli geliştiğinin göstergesi olmuştur. Neredeyse ülkemizin dört bir yanına bu alandan telli metal masa, lokanta masaları, restoran masaları ve otel masaları modelleri imal edilerek gönderilmektedir.

Genellikle üretimlerde yöresel bir doku söz konusudur. Aynı zamanda bölgedeki çeşitli sosyal tesis alanlarında da kullanılan paslanmaz masalar dikkat çekmektedir.