Mobilya, insan hayatının olmazsa olmazlarındandır. Gerek günümüzde gerek antik çağlarda, mobilyalar her daim insanların yaşam alanlarını süslemiş, insanların daha rahat ve konforlu bir şekilde yaşamasını sağlamış, marangoz ve benzeri mobilya üreticilerine iş alanı sağlamıştır.

İlk ahşap mobilyaların M.Ö. 2700 yıllarındaki Mısır Firavunlarına kadarki tarihi takip edilebilmektedir. Mobilyanın en az son 5000 yıldır hayatımızın içinde olduğu açıkça görülmektedir. İlk mobilya örneklerinin antik çağlarda Mısır´da yapıldığı belirtilmektedir. Döneme ait ağaç yapılı mobilyalar günümüzde müzelerde sergilenmeye devam etmektedir. Bu mobilyaların yapımında, genellikle Mısır bölgesine has olan Dişbudak, Porsuk, Abanoz, Karaağaç, Şimşir ve Ihlamur ağaçları tercih edilmiştir. Antropometri (insan vücut ölçüleri) ilk olarak bu dönemde kullanılarak ilk mobilya örnekleri ortaya çıkmıştır.

Antropometri, vücudun belli bölümünün hareketsiz durumu, ağırlık merkezi ve hacim gibi vücudun belli fiziksel özellikleri ve boyutları ile ilgilenen bilim dalı şeklinde tarif etmek de mümkündür.

Antik çağlardan beri üretilecek olan mobilyanın insan vücuduna uygun olması amaçlanmaktadır. Üretilecek bir mobilyanın işlevsel olup olmayacağı da elbette bir mobilyanın rahat ve kullanılabilir olmasıyla alakalıdır. Eğer bir mobilya insan vücut ölçülerine orantısız bir şekildeyse büyük oranda işlevsizdir diyebiliriz. Zira, bir mobilyanın en ana görevi üretim amacı olan konforu sağlamaktır. Farklı amaçlarla üretilen mobilyaların var olması bu gerçeği değiştirmeyecektir, zira bu yazımızda bahsettiğimiz mobilyalar evlerimizde kullandığımız türden mobilyalardır. Bu sebeple Antropometri, yani insan vücudunun fiziksel özellikleri ve boyutları da mobilya üretiminde önemli rol oynamaktadır. Eğer bir mobilya ortalama insan vücuduna uygun olmayan bir şekilde üretilmişse, bu mobilya büyük oranda işlevsiz olacaktır.

Palmiye Koçak olarak tüm ürünlerimizi en son kalite ve teknoloji ile üretmekteyiz.

Tüm mobilyalarımızın imalatı sırasında işlevsellik ve estetik unsurları dikkate alıyoruz. İnternet sitemizden imalatını ve satışını yaptığımız ürünleri görebilirsiniz. Bizimle iş birliği yapmak ya da gerek firmamız gerek projelerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim adreslerimiz:

satis@palmiyekocak.com

+90 555 981 23 65

+90 216 427 75 58 (pbx)

palmiyekocak.com


Antropometrinin Doğuşu ve günümüzde mobilya ergonomisi