Aksaray 7.570 kilometrekarelik yüzölçümü ve de birbirinden güzel ilçeleriyle turistik bir kenttir. Kuzeyden Kırşehir’e, doğudan Nevşehir’e, güneydoğudan Niğde’ye ve de kuzey batıdan Ankara’ya komşudur. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olma özelliği bulunan Tuz Gölü’nün ise güneydoğusunda yer alır.

Karasal bir iklim hakimdir. Aksaray tarihi ve coğrafi güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyecek kadar zengin bir ildir. Buradaki yerli halkın büyük bir kısmı sandalye imalatçısı mesleğini icra ederek geçimlerini sağlarlar. Otel ve pansiyonlar kent merkezinde bulunur. Ulaşım son derece kolaydır. Buraya gelenlerin Hasan Dağı, Somuncu Baba Türbesi ve de Karamanoğlu Ulu Cami’yi ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Aksaray Sandalyeci

Pastane, cafe ve de çay bahçesi gibi birçok sosyal tesis alanları Manastır Vadisi etrafında konumlandırılmıştır. Buraya gelen ziyaretçilerin konforunu artırmak amacıyla mekanlarda koltuk ve berjer kullanımına özen gösterilmiştir. Tarihi mekanların yanındaki tesislerde ise ahşap lamine masa, iroko masalar ve de çam masalar kullanılmıştır.