Klasik mobilyanın tarzı, kalitesi ve duruşundan vazgeçemeyenler; sandalye seçerken de ahşap klasik sandalyelerden yana tercih kullanırlar. Ahşap klasik sandalye grubu, çeşit bakımından en zengin gruplardan biridir. Lükens ayaklı, torna ayaklı, oymalı, altın yaldızlı, varaklı, kumaş, suni ya da hakiki deri döşemeli başta olmak üzere birçok çeşidi vardır.

Burada esas önemli nokta sağlam bir ahşap klasik sandalye seçebilmek ve bunu yıllarca kullanabilmektir.  Bu konuda size birkaç tüyo verelim:

Sağlam bir ahşap sandalye, gürgen ve kayın gibi sert ağaçlardan imal edilir. Ağacın neminin 9 ila 13 nem derecesine indirilmesi, kerestenin kurutulması gerekir. Sandalye parçalarını monte ederken zıvana(birbirine geçen parçalara açılan ve daha çok marangozlukta kullanılan, genellikle dikdörtgen kesitli yuva) sistemi kullanmak, zıvana ölçülerini yeterli büyüklükte oluşturmak, D3 normu (kuruyunca şeffaflaşan; suya, su buharına ve rutubete dayanıklı uluslararası bir standart) ve üstü tutkal kullanmak da çok önemlidir. Bundan sonraki adım ise düşük yoğunlukta sünger kullanılmış sandalyelerden kesinlikle uzak durmaktır. Bu ucuz sünger tipi kısa sürede çöker, bozulur, sizi ve misafirlerinizi rahatsız eder.

Klasik Sandalyeleri

kafe, restoran ve otel gibi ticari işletmelerde ve evlerin salonlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sandalyelerde, iskelet rengi olarak en çok tercih edilen renk ceviz ve tonlarıdır. Döşeme konusunda ise kumaş, suni deri ve hakiki deri seçenekleri arasında, en fazla silinebilir kumaş döşeme çeşitleri rağbet görmektedir.

En güzel ahşap klasik sandalyeleri seçmeniz dileğimizle…