Amasya eşsiz doğa güzellikleri çay bahçesi ve de butik cafe tarzı mekanları ile turistlerin yoğun derecede ilgisini çekmektedir.Kentin merkezinde yer alan Amasra müzesi ve de Gürcüoluk Mağarası geçmişin izlerini günümüze taşımaktadır.

Ayrıca sandalye üreticisi mesleği ile birlikte sanatsal faaliyetler de yoğun olarak icra edilmektedir. Öyle ki bölgede üretilmiş olan birbirinden güzel ve şık desenlere sahip koltuk ve berjer modelleri de şehrin önemli gelir kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Özellikle de bölgenin tarihi mekanlarına yakınlığı ile ön plana çıkan otel ve de restoran gibi sosyal tesis kuruluşlarında, yöreselliği bozmamak amacıyla ahşap klasik sandalye, werzalit masa tablası ve de bahçe çam sandalye modelleri tercih edilmektedir.

Amasya sosyal ve kültürel yaşamın yanı sıra, ahşap malzemeleri biçimlendirme ve birbirinden şık mobilyalar üretmek konusunda, ülkemizin önde gelen şehirlerinden birisi olmayı hak etmiştir. Bu nedenle ziyaretçilerin büyük bir kısmı, otantik ürünler için burayı ziyaret etmektedir.