Konya'nın tarihi ilçelerinden biri olarak bilinen Altınekin eski adı Zıvarık olarak bilinmektedir. Bu kelime suyu bol anlamına gelmesinden dolayı, ilçenin su kaynakları açısından ne denli zengin olduğunu görmek de mümkün olacaktır. Bölge tarihsel anlamda da çok zengin bir maziye sahiptir.

Özellikle de Hitit, Roma ve Frigyalılar dönemlerinden çok değerli izler taşıdığını görmek mümkündür. Öyle ki toprak altından çıkarılan eserler de bunun en önemli kanıtlarından biri olmuştur Konya Altınekin ilçesi doğal güzellikleri bol olan, bozkırın ortasında yeşillikleri ile ünlü bir şehirdir.

Bu nedenle cafe, restoran ya da çay bahçesi gibi mekanlara ziyarette bulunulduğunda, ne kadar nostaljik ve doğal ortamlar olduğunu görmek de kaçınılmaz olacaktır. Bölgede yer alan sinema sandalyeleri olsun kullanılan inoks masa modelleri olsun görsellik anlamında ilçeye büyük artılar kazandırmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra değerlerine de çok önem veren bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.