Pek çok uygarlığın yaşadığı ve kültürel miraslar bıraktığı Konya'nın Akören ilçesi, Akviran ile ünlü olmuştur. Aslına bakıldığında da ilçe isminin tam manasıyla buradan geldiğini söylemek mümkün olacaktır. Akviran viraneleri bölgenin kültürel ve doğal tarihini yansıtmak açısından çok önemli bir oluşumdur.

Akviran'ı; Akçeşme, Bayındır, Yukarı Yarımca, Aşağı Yarımca, Ertaş, Mihrap ve Kayı Beleni olmak üzere toplamda 6 virane meydana getirmiştir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenlerin bir viraneleri görmek isteyeceklerini düşünüyoruz. İlçedeki turizmin gelişmesine katkıda bulunan bu yapıların yanı sıra günümüz insanlarının kurmuş olduğu işletmeler de oldukça dikkat çekmektedir.Akören, otel ve konaklama açısından çok zengin bir ilçedir.

Bölge içerisinde konforun tam anlamıyla sağlandığını söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki ilçedeki restoran ve cafe tarzı işletmeler de çok büyük sükse yaratmaktadır. Dekorda kullanılan ve kullanıcıların rahat etmesine olanak tanıyan bahçe rattan sandalye ve masa bölgenin en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir.