İlk Çağ'ın derinliklerine kadar uzanan tarihi, doğal güzellikleri ve popüler mekanlarıyla dikkat çeken Kastamonu Ağlı ilçesi, uzun bir tarihi geçmişe sahiptir.

Bölgede ilk egemenlik kurmuş olan toplum Paflagonyalılar olarak bilinir. Daha sonraki zamanlarda ise Bizans, Danişmend, Çobanlar ve Candaroğulları gibi beylik ve devletlere yuva olmuş önemli bir toprak parçasıdır.

Bölgenin tarihi geçmişe bakıldığında çok uzun süre boyunca Bizans egemenliği altında kaldığını söylemek mümkün olacaktır. Bizans döneminden kalan Ağlı Kalesi yörenin en çok dikkat çeken tarihi yapılarından biri olarak bilinmektedir. En son ise Osmanlı egemenliği altına girmiş ve Türk toprakları olmak niteliğini devam ettirmiştir.

20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olan Ağlı, sandalye üreticisi mesleği ile ön plana çıkmaktadır. Yöre halkının büyük bir kısmı geçimini sandalye imalatçısı mesleğinden elde etmektedir.Sevilen yapısıyla her geçen gün daha da büyük bir kitleye hitap eden Ağlı ilçesinde otel, restoran ve kantin gibi sosyal tesis alanları bir hayli fazladır.