Kastamonu'nun Abana ilçesi Karadeniz Bölgesi'nin en eski yerleşim alanlarından biridir. Tarihteki ismi ile Aiginetes olarak bilinir. Çeşitli rivayetlere göre Paphlogoniya'ya bağlı olarak küçük bir kıyı kasabası olarak kurulmuştur.

Konum açısında dikkat çekici bir mevkiye sahiptir. Bölgede yapılan çeşitli kazı çalışmaları sonucunda bir çok tarihi eser bulunmuştur.

Kültürel kaynakları zengin bir alandır.Zamanında Osmanlı Devleti topraklarından biridir. Fakat en önemli özelliği Milli Mücadele döneminde Kastamonu'nun ilk telsiz hattı burada kurulmuştur.

Ancak cephede savunma amaçlı olarak dikenli tel yapılmak üzere ilçedeki tüm telefon tellerinin sökülerek cepheye gönderilmiş olması bu toprakların ne denli değerli olduğunun göstergesi olmuştur.

Kastamonu'nun Abana ilçesi cafe ve kantin gibi sosyal tesis alanlarıyla da dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Kurulan mekanların doğal güzellikler içerisinde yer alıyor olması ziyaretçiler açısından çok önemli bir avantajdır. Aynı zamanda sosyal alanların neredeyse tümünde Metal Fiber Sandalye kullanımı yapılmıştır.